Zostań gwiazdą (STAR) na rozmowie kwalifikacyjnej

Zostań gwiazdą (STAR) na rozmowie kwalifikacyjnej

No i udało się. CV się spodobało. Zadzwonili i zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Co teraz? Jak się przygotować? Jak dobrze zaprezentować swoje mocne strony, tak aby przekonać rekrutera, że posiadasz kompetencje i umiejętności na dane stanowisko. Jak sprawnie odpowiadać na pytania? Odpowiedź jest prosta. Zastosuj metodę STAR i zostań gwiazdą rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna to trochę taka „randka w ciemno”. Profil osoby czyli CV się spodobało, ale do końca nie wiadomo, co i kto się za nim kryje. Dlatego rozmowa kwalifikacyjna ma za zadanie przede wszystkim zweryfikować informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych. A najprościej i najszybciej rekruter jest w stanie zweryfikować informacje zadając pytania. Dlatego to co może przesądzić o naszym sukcesie to umiejętność odpowiadania na te pytania. Jeśli zapoznasz się i zaczniesz stosować metodę na GWIAZDĘ (ang. STAR method), zobaczysz, że jesteś w stanie odpowiedzieć praktycznie na każde pytanie.

Co to  znaczy STAR? 

S jak Situation – Sytuacja

T jak Task – Zadanie

A jak Action – Akcja

R jak Result – Rozwiązanie

 

A na czym polega metoda STAR?

Metoda STAR polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zadane przez rekrutera wg. wyżej przedstawionego klucza. Metoda ta idealnie sprawdza się w pytaniach wymagających dłużej odpowiedzi, kiedy trzeba opisowo odpowiedzieć na jakieś pytania, np.: dotyczących poradzenia sobie z jakąś trudną sytuacją, przedstawienia swojego stanowiska w jakiejś sprawie i przekonanie współpracowników czy szefa do swojego rozwiązania, opisania jakiegoś swojego sukcesu. Nawet jeśli ze strony rekrutera pada krótkie pytania np.: „Jak sobie radzisz w egzekwowaniem poleceń? Z wykorzystaniem metody STAR można płynnie odpowiedzieć na to pytanie. Wystarczy tylko przestrzegać tego schematu.

 

Jak stosować metodę STAR? 

 

SITUATION – opis sytuacji czyli podstawowe informacje: co? kto? jak?

Zacznij od opisania sytuacji w jakiej się znalazłeś, a która ma być potwierdzeniem tego, że z danym problemem czy wyzwaniem się spotkałeś/aś.

 

TASK – cele, zadania do zrealizowania – konkretny opis wraz z liczbami i danymi

Następnie powiedz kilka zdań o zadaniu, jakie w związku z tym konieczne było do wykonania. Postaraj się wszystko opisać punkt po punkcie, ale bez zbędnych dygresji.

 

ACTION – co zrobiłeś, jakie umiejętności, wiedzę, kompetencje wykorzystałeś/aś w trakcie wykonywania zadania

Następnie jakie kroki i działania trzeba było podjąć do realizacji tego zadania. Po prostu co dokładnie robiłeś/aś po kolei.

 

RESULTS – jak to się skończyło, co się stało, wyniki działania

A na koniec opisz rezultaty swojego działania. Co dzięki Twojej aktywności, zaangażowaniu, kreatywności zostało zrealizowane i na co się to przełożyło. Być może dzięki Twojemu działaniu poprawiła się komunikacja w firmie, zaoszczędzone zostały jakieś pieniądze, jakieś działania zostało wykonane szybciej i sprawniej itd. Dzięki temu potencjalny pracodawca nie tylko pozna pełny obraz zdarzenia, ale także dowie się wszystkiego o Twoich umiejętnościach i predyspozycjach.

Pamiętaj jednak, aby wybrać takie wydarzenie, które ma początek i koniec, z którego można wysnuć jakieś wnioski i które pozwoli Ci być dobrze odebranym przez ewentualnego pracodawcę.

 

Nie gwiazdorz za bardzo

Pamiętaj, że metoda STAR to nie czarodziejska różdżka, która załatwi Ci każdą pracę. Korzystanie z niej nie jest równoznaczne z tym, że na rozmowę możesz przyjść nieprzygotowany/a. Także ze STAR, czy bez przejrzyj dostępne informacje o firmie, przećwicz odpowiedzi na pytania, które na rozmowach pojawiają się najczęściej.  Nie zostawiaj niczego przypadkowi, profesjonalne przygotowanie przede wszystkim.


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj