„Szukam pracy” – 5 nieoczywistych sposobów na jej znalezienie
„Szukam pracy”. Jak i gdzie jej szukać, poznajecie 5 moich sposób na jej znalezienie. Z powodzeniem możecie je wykorzystywać również w czasach „properity”, które mam nadzieję, że wrócą.
„Szukam pracy”, to jedno z najczęstszych haseł jakie ostatnio spotykam na portalach branżowych. Sytuacja na rynku pracy, spowodowana koronawirusem, nie naprawa optymizmem. Niektóre branże ucierpiały znacząco, inne walczą o status „quo”. Szukających pracy przybywa i przybywać będzie. To powoduje, że oprócz dobrze napisanego CV, bez błędów – o ich unikaniu pisałam już w poprzednim wpisie -czytaj TUTAJ, potrzeba ciężkiej pracy, determinacji i kreatywności, aby pracę znaleźć. Jak i gdzie jej szukać, poznajecie 5 moich sposób na jej znalezienie. Z powodzeniem możecie je wykorzystywać również w czasach „properity”, które mam nadzieję, że wrócą.
„Szukam pracy” przez znajomych
„Szukam pracy” to hasło, które powinno wybrzmieć w szczególności wśród Twoich przyjaciół i znajomych. Ja wiem, że brak pracy często nas podłamuje. Żyjemy w świecie nieustających zwycięstw i sukcesów i brak pracy traktujemy jako osobistą porażkę. Powiedzenie komukolwiek, „szukam pracy” jest czasem trudne. Ale warto spojrzeć na to jako na chwilową trudność i przełamać się. Bez jasnej komunikacji, że w tym wypadku potrzebujesz pomocy, nic się nie zadzieje. Od razu podkreślam, że hasła „szukam pracy” nie należy utożsamiać z hasłem „znajdź mi pracę”. Tu chodzi bardziej o to, żeby Twoi znajomi mieli oczy i uszy otwarte na jakieś ogłoszenia, rekrutacje, które się pojawiają. Tu nie chodzi o żadne kumoterstwo, wsadzanie swoich „na stołki”. Znacząca część rekrutacji zaczyna się od zapytania współpracowników, czy nie mają kogoś do polecenia na dane stanowisko, dopiero później dawane jest ogłoszenie. Także śmiało, spróbuj.
„Szukam pracy” przez grupy
Ludzie chcą sobie pomagać i jak tylko mogą, to, to robią. Powiedzenie „szukam pracy” w gronie nieznajomych może być łatwiejsze. Na FB jest wiele grup dedykowanych właśnie udostępnianiu ogłoszeń o pracę, pomaganiu w szukaniu pracy. Poszukaj, posprawdzaj, dołącz. Ogłoszeń na tych grupach nie pojawia się jakoś wiele, kilka codziennie, ale może któreś z nich będzie właśnie idealnie pasowało do Ciebie. Warto też do tego działania wykorzystać grupy tematyczne w których już jesteś od jakiegoś czasu, udzielałaś/eś się, być może dawałaś/eś pomoc. Skoro tam jesteś, jakieś zagadnienie Cię interesowało i może w tym obszarze, ktoś właśnie szuka kogoś do pracy.
„Szukam pracy” przez portale branżowe
Kiedy szukamy pracy zazwyczaj pierwsze kroki kierujemy na jeden z popularnych portali z ogłoszeniami. To naturalne, tam wszystko jest skumulowane, łatwo wyszukać ogłoszenia, które potencjalnie mogą nas zainteresować. Minus tego rozwiązanie jest taki, że ogłoszeń jest bardzo wiele, że nie zawsze są one dobrze pozycjonowane, to znaczy nazwa stanowisk nie koniecznie odpowiada zakresowi obowiązków i kompetencjom jakie mamy. To powoduje, że mimo ogromu ogłoszeń, te kluczowe dla nas, mogą gdzieś nam umknąć, być nie zauważone. Warto szukać nie tylko przez popularne portale do szukania pracy, ale strony dedykowane branżą, które nas interesują. Tam tych ogłoszeń może być mniej, ale mogą zwiększyć naszą szansę na znalezienie tej konkretnej pracy.
„Szukam pracy” przez portale społecznościowe
Chyba jednym z najlepszych portali do świadomego zarządzania swoją karierą zawodową jest portal Linkedin. Po pierwsze dlatego, że ludzie chętnie tam dzielą się wiedzą, więc zawsze możesz tam znaleźć ciekawe treści porady dla siebie. Po drugie na Linkedin odpowiednich kandydatów szukają nie tylko już agencje rekruterskie, ale konkretne działy HR firm. A po trzecie Linkedin ma moc. Opublikowanie postu z hasłem szukam pracy z prośba o udostępnienie – zazwyczaj ludzie robią to chętnie, no nic ich to nie kosztuje, a mogą tym pomóc, zwiększa zasięgi Twojego posta i znacząco zwiększa szansę na dotarcie do osób, które być może poszukują kogoś takiego jak Ty. Teraz dostępna jest nakładka „open to work”, która może pomóc w jeszcze szybszym znalezieniu Ciebie. Oczywiście wszelkie Twoje mogą przynieść odpowiedni efekt, ale tylko pod warunkiem, że Twój profil na Linkedin jest odpowiednio uzupełniony, we wszelkie potrzebne informacje o Twoim wykształceniu, doświadczeniu, odbytych kursach.
„Szukam pracy” na stronach konkretnych firm
Jeśli wiemy dokładnie w jakiej branży chcemy pracować, jednym z rozwiązań jest szukanie pracy na stronach konkretnych, wybranych przez Ciebie organizacji. Warto mieć ich listę i robić systematyczny przegląd zakładki – kariera. Nawet jeśli na danej stronie nie ma aktualnej oferty, a jest w Tobie przekonanie, że byłoby to dla Ciebie dobre miejsce do pracy, wyślij CV wraz z listem motywacyjnym do działu HR. Nawet jeśli nie ma na razie konkretnego ogłoszenia, nie znaczy, że zaraz nie będzie. Czasem jest tak, że właśnie dobre aplikacja, gdzie dokładnie opisujesz, jaka kieruje Tobą motywacja, żeby objąć to a nie inne stanowisko, powoduje, że czasem firma widząc w kandydacie potencjał, decyduje się np. stworzyć wcześniej jakieś stanowisko pracy i zatrudnić daną osobę, bo świetnie się nadaje i nie chce jej stracić.
„Szukam pracy” przez aktywność
Wszystko jednak na nic i moje metody nie zadziałają, jak do szukania pracy nie podejdziesz tak, jakby to była praca. Nie narzucisz sobie samodyscypliny, a na Twoich ustach częściej będzie gościć słowo „nie da się”, zamiast „ dobra spróbuję”. Bo kluczem do znalezienia pracy jest przede wszystkim inicjatywa. Czy masz ją w sobie?