Jaki typ kariery zawodowej masz za sobą?

Jaki typ kariery zawodowej masz za sobą?

Category : CV , Praca

Nadchodzi jesień i czas na chwila refleksji o swojej karierze zawodowej i nie tylko…

Czas zwolnić, zagrzebać się w kocyk z jakąś ciekawą książką albo filmem, spotkać przy kubku kawy z ludźmi, którzy są dla Was ważni. Taki czas zmniejszenia obrotów jest bardzo potrzebny, bo dopiero wtedy jesteśmy w​stanie zauważyć wiele istotnych szczegółów i zobaczyć​​ na czym nam zależy, co doceniamy, czego nam brakuje, a bez czego możemy żyć. To taki czas przyjrzenia się sobie, swoim celom, temu gdzie jesteśmy i w którą stronę idziemy. Czy lubicie to co robicie? Czy Wasze życie zawodowe jest takie, jak marzyliście kilka lat temu? Czy w te wakacje udało się Wam o tym pomyśleć? A może już kiedyś mieliście szansę zastanowić się  jak przebiega ​Wasza kariera​ zawodowa – czy nadaliście jej jakąś strukturę, czy to co wydarzyło się w Waszym życiu zawodowym było dziełem przypadku?

Kiedy dzisiaj patrzysz ​na​ swoje doświadczenie zawodowe ujęte w CV, to ​co ​widzisz​?​ ​Jak wygląda Twoja kariera zawodowa?

Liść na wodzie – pierwszy typ kariery zawodowej

Czy prace, które podejmowałeś były różnorodne​?​ ​Że masz za sobą szerokie doświadczenie w wielu branżach​?​ Czy masz poczucie, że miałeś okazję wypróbować swoich sił i możliwości na różnych niepowiązanych ze sobą stanowiskach? Jeśli tak, to typ kariery jaki reprezentujesz zwany jest „LIŚCIEM NA WODZIE”​.​ ​J​est charakterystyczny dla ludzi młodych, którzy po zakończeniu edukacji próbowali rozeznać, co im się podoba, chcieli ciągle próbować nowych rzeczy. I to jest bardzo dobra strategia, ale… jeśli trwa za długo może się skończyć tym, że nie ​będziesz miał solidnych kwalifikacji w żadnym zawodzie i że różnorodność doświadczeń, często ceniona na niektórych stanowiskach przez pracodawców, może znaczyć też tylko to, że sam nie wiesz czego chcesz i w czym jesteś dobry.

Dzieło życia – drugi typ kariery zawodowej

A może jest tak, że swój zawód wybrałeś już bardzo wcześnie i wykonujesz go do dnia dzisiejszego. Mocno utożsamiasz się z wykonywaną pracą i grupą zawodową. To typ kariery zwany „DZIEŁO ŻYCIA”. ​To ​super, jeśli rzeczywiście lubisz swoją pracę, przynosi Ci ona spełnienie i radość. Gorzej jeśli ten wczesny wybór ścieżki zawodowej był podyktowany spełnieniem oczekiwań innych ​ludzi ​np. rodziców i czasem czujesz się jak w pułapce, z której masz wrażenie, ze nie masz wyjścia​, bo już za dużo doświadczenia za Tobą stoi i zmiana wydaje Cię się trudna, a nawet niemożliwa.

Drabina – trzeci typ kariery zawodowej

Jeśli od lat pracujesz w korporacji lub w innej dużej firmie, ​z rozbudowaną hierarchią stanowisk, po których się wspinasz, to reprezentujesz typ kariery „DRABINY”. Zdobywanie kolejnych szczebli kariery może Cię zaprowadzić na sam szczyt, ale może też zawieść donikąd, bo np. Twoje stanowisko zostanie zlikwidowane, albo zostaniesz przesunięty na stanowisko specjalisty. Aby dobrze się poruszać w tym systemie trzeba przystosować się do systemu wartości i interesów firmy. Ten typ kariery może ograniczać rozwój osobisty, ale nagrodą może być osiągnięcie wysokich stanowisk w hierarchii organizacji. Jak jest u Ciebie?

Refleksyjna – czwarty typ kariery zawodowej

I ostatni typ – „KARIERA REFLEKSYJNA”, gdzie główną uwagę kładzie się na własne zainteresowania i rozwój. Idąc tą drogą często zadajesz sobie pytanie „Czy ja się tu czegoś uczę​?​”, „Czy się rozwijam?”. Taka droga z jednej strony może dobrze przygotować na trudne czasy na rynku pracy, bo jesteś elastyczn​y​ i świadom​y​, ale z drugiej strony w dobie kryzysu, gdy pracy jest mało, może​ Ci​ doskwierać ograniczenie potrzeby samorozwoju.

Czy już wiesz jaki typ kariery zawodowej jest Twój?

Powyższe typ​y​ kariery są nakreślone dość powierzchownie, ale zależało mi​,​ aby zmusić Was do refleksji nad tym jak wygląda Wasza kariera zawodowa i czy naprawdę jesteście z niej zadowoleni. Niektórzy z Was może odnajdą się w dwóch czy więcej typach, które w swoim życiu przez jakiś okres realizowali np. początkowo był to „LIŚĆ NA WODZIE”, później „DRABINA”, a teraz np. „KARIERA REFLEKSYJNA”. Inni może ​po prostu dostosowywali się do potrzeb rynku, nie zastanawiając się czy czegoś chcą, ot musieli po prostu zarabiać.

Dobra wiadomość jest taka, że gdziekolwiek jesteś, cokolwiek robisz, a to Ci się nie podoba, to możesz to zmienić. Może już dzisiaj weźmiesz życie w swoje ręce i małymi kroczkami ​pokierujesz się w stronę własnej drogi, po to aby w końcu po niej zacząć iść​?​ Tak jak chcesz, w zgodzie z tym co dla Ciebie ważne.

To jak? Znasz już swój typ kariery zawodowej? Jesteś z niego zadowolony? Czy chcesz coś zmienić? Uporządkować? Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w uporządkowaniu swojej ścieżki zawodowej, a może chcesz zacząć coś nowego, zerknij i sprawdź moją ofertę „Droga zawodowa” – https://findyourownway.pl/index.php/proces-doradczy-z-kompasem-kariery/


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj