Zostań gwiazdą (STAR) na rozmowie kwalifikacyjnej
Category : Praca , Przydatne narzędzia , Rozmowa kwalifikacyjna
No i udało się. CV się spodobało. Zadzwonili i zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Co teraz? Jak się przygotować? Jak dobrze zaprezentować swoje mocne strony, tak aby przekonać rekrutera, że posiadasz kompetencje i umiejętności na dane stanowisko. Jak sprawnie odpowiadać na pytania? Odpowiedź jest prosta. Zastosuj metodę STAR i zostań gwiazdą rozmowy kwalifikacyjnej.
Rozmowa kwalifikacyjna to trochę taka „randka w ciemno”. Profil osoby czyli CV się spodobało, ale do końca nie wiadomo, co i kto się za nim kryje. Dlatego rozmowa kwalifikacyjna ma za zadanie przede wszystkim zweryfikować informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych. A najprościej i najszybciej rekruter jest w stanie zweryfikować informacje zadając pytania. Dlatego to co może przesądzić o naszym sukcesie to umiejętność odpowiadania na te pytania. Jeśli zapoznasz się i zaczniesz stosować metodę na GWIAZDĘ (ang. STAR method), zobaczysz, że jesteś w stanie odpowiedzieć praktycznie na każde pytanie.
Co to znaczy STAR?
S jak Situation – Sytuacja
T jak Task – Zadanie
A jak Action – Akcja
R jak Result – Rozwiązanie
A na czym polega metoda STAR?
Metoda STAR polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zadane przez rekrutera wg. wyżej przedstawionego klucza. Metoda ta idealnie sprawdza się w pytaniach wymagających dłużej odpowiedzi, kiedy trzeba opisowo odpowiedzieć na jakieś pytania, np.: dotyczących poradzenia sobie z jakąś trudną sytuacją, przedstawienia swojego stanowiska w jakiejś sprawie i przekonanie współpracowników czy szefa do swojego rozwiązania, opisania jakiegoś swojego sukcesu. Nawet jeśli ze strony rekrutera pada krótkie pytania np.: „Jak sobie radzisz w egzekwowaniem poleceń? Z wykorzystaniem metody STAR można płynnie odpowiedzieć na to pytanie. Wystarczy tylko przestrzegać tego schematu.
Jak stosować metodę STAR?
SITUATION – opis sytuacji czyli podstawowe informacje: co? kto? jak?
Zacznij od opisania sytuacji w jakiej się znalazłeś, a która ma być potwierdzeniem tego, że z danym problemem czy wyzwaniem się spotkałeś/aś.
TASK – cele, zadania do zrealizowania – konkretny opis wraz z liczbami i danymi
Następnie powiedz kilka zdań o zadaniu, jakie w związku z tym konieczne było do wykonania. Postaraj się wszystko opisać punkt po punkcie, ale bez zbędnych dygresji.
ACTION – co zrobiłeś, jakie umiejętności, wiedzę, kompetencje wykorzystałeś/aś w trakcie wykonywania zadania
Następnie jakie kroki i działania trzeba było podjąć do realizacji tego zadania. Po prostu co dokładnie robiłeś/aś po kolei.
RESULTS – jak to się skończyło, co się stało, wyniki działania
A na koniec opisz rezultaty swojego działania. Co dzięki Twojej aktywności, zaangażowaniu, kreatywności zostało zrealizowane i na co się to przełożyło. Być może dzięki Twojemu działaniu poprawiła się komunikacja w firmie, zaoszczędzone zostały jakieś pieniądze, jakieś działania zostało wykonane szybciej i sprawniej itd. Dzięki temu potencjalny pracodawca nie tylko pozna pełny obraz zdarzenia, ale także dowie się wszystkiego o Twoich umiejętnościach i predyspozycjach.
Pamiętaj jednak, aby wybrać takie wydarzenie, które ma początek i koniec, z którego można wysnuć jakieś wnioski i które pozwoli Ci być dobrze odebranym przez ewentualnego pracodawcę.
Nie gwiazdorz za bardzo
Pamiętaj, że metoda STAR to nie czarodziejska różdżka, która załatwi Ci każdą pracę. Korzystanie z niej nie jest równoznaczne z tym, że na rozmowę możesz przyjść nieprzygotowany/a. Także ze STAR, czy bez przejrzyj dostępne informacje o firmie, przećwicz odpowiedzi na pytania, które na rozmowach pojawiają się najczęściej. Nie zostawiaj niczego przypadkowi, profesjonalne przygotowanie przede wszystkim.