Kiedy warto zmienić pracę?

Kiedy warto zmienić pracę?

Category : Motywacja , Praca

Pytanie czy nie czas zmienić pracę?

Wielu z nas pracuje 40 lub więcej godzin tygodniowo, przez około 52 tygodnie w roku minus około 4 tygodni urlopu, o ile z nich na nie chodzicie. Te tygodnie zmieniają się w miesiące, miesiące w lata, a te lata w nasze całe życie. Jeśli praca, którą masz obecnie nie zaspokaja Twoich potrzeb, jeśli próbujesz dokonać w niej jakiś zmian, ale okazuje się, że albo było to możliwe tylko w jakimś małym zakresie, albo praktycznie wcale. To pytanie jest czy warto być nadal tu, gdzie jesteś?

Dlaczego możesz się bać zmienić pracę?

Możesz odczuwać obawę przed zmianą pracy, szczególnie jeśli potrzebujesz stałego dochodu, masz nad sobą zobowiązania finansowe i zwyczajnie obawiasz się, że nie dostaniesz równie dobrej pensji. Pytanie, czy mimo wszystko nie warto podjąć tego ryzyka, tak zwyczajnie dla swojego osobistego szczęścia.
Możesz się też bać zmienić pracę, bo towarzyszy Ci przekonanie, że praca z natury jest nieprzyjemnym obowiązkiem i obawiasz się, że kolejne zajęcie może się okazać równie albo bardziej nudne. Zwyczajnie nie będzie Ci się podobało równie mocno jak poprzednie. Trzeba wyjść z tego błędnego przekonania. Praca ma szansę i naprawdę uwierz mi bardzo często przynosi satysfakcję i radość w życiu.

Dlaczego warto zmienić pracę?

Pamiętaj też, że nie da się na dłuższą metę stosować w stosunku do siebie przymusu, ignorować wewnętrzne potrzeby i pragnienia. Prędzej czy później może to wpłynąć na Twoje zdrowie. Długotrwałe przebywanie w stresie, a bycie w pracy, której się nie cierpi, to właśnie coś takiego może prowadzić nawet do poważnych chorób.
Kolejna sprawa, bycie w pracy, której nie znosisz, tak naprawdę zamyka Ci drogę do awansu, do podwyżki. Jeśli robisz coś czego nie lubisz, trudno Ci się zmotywować, trudno pracować na 100%. I to może być coraz bardziej widoczne przez Twojego przełożonego. Zaczynasz się zajmować innymi rzeczami, które odciągają Cię od pracy, a to kawka, a to herbatka, a to pogaduszki. Widać, że mniej angażujesz się niż inni pracownicy.

Podejmij ryzyko, aby zmienić pracę!

Warto poświęcać czas na coś, co choć trochę lubisz. Inaczej spędzisz zdecydowaną cześć swojego życia, robiąc coś, czego organicznie nie znosisz. Życie jest naprawdę zbyt krótkie, aby w dłużej perspektywie marnować tak dużą jego część w pracy, która nie rozwija Cię i nie ma dla Ciebie żadnej wartości.

Oczywiście nie namawiam Cię do rzucenia papierami. Nie jestem zwolenniczką nieprzemyślanych i pochopnych decyzji. Dlatego, żeby czy już w pełni wykorzystałeś możliwości miejsca w którym pracujesz, zachęcam Cię do przeczytania mojego ubiegłorocznego, ale wciąć aktualnego artykułu „Kiedy czas na zmianę zawodową?”.

 


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj