Zmiana zawodowa czyli analiza SWOT życia zawodowego

Zmiana zawodowa czyli analiza SWOT życia zawodowego

zmiana zawodowa, www.findyourownway.pl

Category : Rozwój

 

Nowy Rok to wiele postanowień i zmian, planowanych lub nie. Sporo ich część związana jest z rozwojem osobistym czy karierą zawodową. Być może zadajemy sobie pytanie czy obecna droga zawodowa, to ta która mamy kontynuować? A może już dzisiaj dojrzewa w Was myśl, że może nadszedł czas na zmianę zawodową? A jeśli zmienić, to w jakim konkretnie obszarze?

Czy czas na zmianę zawodową?

Być może już jesteście na takim etapie, że macie serdecznie dość wszystkiego. Że czasem po całym dniu w pracy, marzycie sobie jakby to było rzucić to wszystko. Może wygarnąć szefowi. Koleżance powiedzieć, żeby zaczęła robić swoje raporty na czas. Nie musieć chodzić na nudne zebrania. Może myślicie sobie o własnej firmie, jakby było fajnie pracować we własnym rytmie, pić rano kawkę w towarzystwie laptopa, gdzie na skrzynce czeka już stos zapytań ofertowych, a na koncie firmowym dochody się z dnia na dzień pomnażają się. A może wyobrażacie sobie, że w innym miejscu, na innym stanowisku wszystko wyglądałoby o niebo lepiej.

Co zatem zrobić, żeby dowiedzieć się, czy czas na zmianę zawodową? A może jeszcze uda się coś działać na w tym miejscu, gdzie jesteśmy?

“Rzucić papierami to nie problem. Wygląda to jak scena z “hollywodzkiego filmu”, tylko później przychodzi codzienność i szara rzeczywistość, i rachunki. Także zanim zaczniesz burzyć dom, bo jest w nim bałagan. Rozejrzyj się dookoła i zobacz czy nie wystarczy po prostu posprzątać, podkładać rzeczy na miejsce, poprzestawiać kilku mebli, żebyś znów poczuł się dobrze w tym miejscu, gdzie jesteście?

Zmiana, ale jaka?

Uporządkowanie życia zawodowego, znalezienie swojej drogi zawodowej nie zawsze bowiem oznacza zmianę pracy w trybie natychmiastowym. Czasem warto sprawdzić jeszcze, czy wykorzystało się wszystkie możliwości rozwoju w tym miejscu w którym jesteście, czy oby na pewno nie da się już nic zrobić. Zapraszam Was do krótkiego ćwiczenia, które mam nadzieję pozwoli Wam uzyskać odpowiedź na te pytania.

SWOT mojego życia zawodowego czyli czy na pewno zmiana?

Podzielcie kartkę na cztery.

MOCNE STRONY – w lewej górnej części kartki napiszcie –  czyli co podoba Ci się w tej pracy (dojazd, biuro, pensja, szkolenia, ludzie, rozwój), co Cię do niej przyciągnęło, jakie zadanie Cię kręcą, jakie rzeczy sprawiają Ci frajdę, jakie z przyjemnością robisz co dnia. Może firma oferuje jakieś benefity, które Cię przyciągają?

SŁABE STRONY – w prawej górnej części – czyli to co Cię doprowadza do szału, wkurza, co powoduje, ze na sama myśl, masz ochotę od razu odwrócić się na pięcie i pójść swoją drogą. Może to szef, może koledzy, może przestarzały komputer. Ale uwaga! Nie rzucaj tu hasłami, postaraj się dojść do sedna sprawy. Jeśli przyczyną tego, że pracę odbierasz jaki słabą jest szef, to zastanów się co dokładnie Cie w nim wkurza. Może to tylko sposób komunikacji, delegowania zadań itd, nie hasła, a fakty. Dwa, jeśli osoby, z którymi pracujesz, to też nie wpisuj niczego na zasadzie „Nie lubię Joli, Kasi bo tak…”, ale pomyśl przez chwilę co Cię w tej Joli, Kasi uwiera.

SZANSE –  na dole z lewej strony – czy jest coś w obecnej sytuacji w firmie, może na rynku, może w planach zmian organizacyjnych, co może spowodować, że jednak to co napisałeś w słabych stronach, zmieni się. Może szef się “ewakuuje”, może będę przetasowania na stanowiska, może jest szansa na awans poziomy, może szykują się jakieś benefity nie tylko karta MULTISPORT, z której praktycznie nikt nie korzysta.

ZAGROŻENIA – na dole po prawej stronie –  czyli jakie okoliczności, jakie potencjalne sytuacje, wydarzenia zewnętrzne, na które Ty nie masz wpływu, mogę mieć oddziaływanie na szanse i na to, że wszystko zostanie tak jak jest, albo będzie gorzej.

Kto pyta, też wie kiedy czas na zmianę zawodową.

A teraz ostatni etap, wcale nie łatwiejszy od poprzedniego. Po wypisaniu tych wszystkich elementów SWOT, zastanów się czy:

  • Jak możesz zmienić i czy w ogóle możesz zmienić te rzeczy, które są słabą stroną Twojej pracy? Wiadomo, że jeśli najbardziej przeszkadza Ci szef nie pójdziesz i nie powiesz  „weź się zwolnij, bo mnie wkurzasz”. Ale co możesz zrobić w tej sytuacji innego?
  • A czy w ogóle kiedykolwiek poszedłeś do szefa? Czy choć raz umówiłeś się na rozmowę, aby powiedzieć mu, że jednak coś Ci nie leży i się nie podoba? Że lepiej się czujesz w innych obowiązkach i w związku z tym czy jest szansa włączenia się w ten czy inny projekt?
  • Czy rozmawiałeś z działem kadr, osobą odpowiedzialną za szukanie nowych osób do zespołu, czy będę jakieś wewnętrze rekrutacje? Czy możesz przejść do innego działu?
  • Czy interesowałeś się czy firma oferuje jakieś szkolenia? Albo czy sam możesz się na jakieś udać, a firma zwróci Ci pieniądze?
  • Czy w tej firmie nie ma już niczego, co by powodowało, że jednak jesteś w stanie jeszcze w niej chwilę popracować i w sposób przemyślany przygotować się do zmiany?
  • Czy nie planowane są w niej przetasowania na stanowiska, nowe szefostwo, nowe podziały obowiązków.

 

Zdaję sobie sprawę, moje powyższe pytania nie zawsze będą dobrze funkcjonować w analizie sytuacji u każdego. Bo możecie pracować w firmach o różnej wielkości, o różnej strukturze i różnych możliwościach. Ale … Chciałbym nimi zachęcić Cię do przyjrzenia się, czy oby na pewno wszelkie możliwości rozwiązania obecnego stanu, być może, niezadowolenia z pracy, zostały przez Ciebie wykorzystane.

Czy rzeczywiście czas na zmianę zawodową? Bo kiedy o to pytam klientów. To okazuje się, że nigdy z nikim nie rozmawiali na temat ewentualnej zmiany obowiązków, wejście mocniej w rzeczy, które ich bardziej interesują, nie pokusili się o argumentację tego, że np. chcieli by więcej zarabiać. A kto, jak nie Ty , będzie dbał o wasz rozwój i waszą drogę zawodową. Zatem zanim rzucicie papierami, zobaczcie czy przypadkiem przestrzeń wokół Was nie wymaga tylko lekkie przemeblowania. Czy już rzeczywiście czas na zmianę zawodową?


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj