Testy do badania predyspozycji zawodowych

Testy do badania predyspozycji zawodowych

Od czego zacząć? Czyli które testy do badania predyspozycji zawodowych wybrać?

Testów do badania predyspozycji zawodowych na rynku jest tak dużo, że praktycznie nie wiadomo co wybrać i na co się zdecydować. Nie jest to łatwa decyzja, tym bardziej, że zdecydowana większość z nich jest płatna. I tu zawsze warto porównać co dostaję za jaką cenę. Aby nie kupować kota w worku poniżej przedstawiam moja subiektywną listę tych testów, które uważam za wartościowe i polecałabym. O swoim ulubionym na pewno napiszę. Niektóre z nich sprawdziłam na sobie z sukcesem, inne zwyczajnie poznałam od środka, tych których nie jestem pewna zdecydowanie nie ma na tej liście. Także czytajcie i testujcie.

 

Test Gallupa

Nie można go stricte zaliczyć do testów do badania predyspozycji zawodowych. Narzędzie to zostało opracowane przez Instytut Gallupa, który bazując na prowadzonych od ponad 40 lat badaniach, zakłada, że każdy z nas ma talent, definiowany jako naturalnie powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowania. Wyróżnia on 34 takie talenty. Każdy z nas ma pięć dominujących, które praktycznie nie zmieniają się przez całe życie. Te najsilniejsze zwane właśnie wielką piątką maja największy wpływ na zachowanie danej osoby.

Gdzie kupić?

Test Gallupa jest dostępny w książce „Strengths Finder” dr. Donalda O. Cliftona. Klucze też można kupić w internecie. Ale w Polsce jest coraz więcej certyfikowanych trenerów tego narzędzia i warto taki test robić u nich. Dlaczego? Test Gallupa używa specyficznego nazewnictwa np.: odkrywczość, indywidualizacja, współzależność. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć co to za talent, co się za nim kryje, w czym może nam pomóc, gdzie posłużyć. Odpowiednio przeszkolona osoba może nas wesprzeć, pokazując jak kierować swoim potencjałem, podpowiedzieć.

Który kupić?

Test ten dostępy w wersji podstawowej czyli badający 5 głównych talentów, w wersji rozszerzonej – 10 talentów albo w wersji pełnej – wszystkie 34 talenty od najmocniejszego. W moim odczuciu wersja 5 talentów jest wystarczająca.  Gdyby pracować nawet tylko nad nimi, nie wystarczy nam życia.

Komu polecam?

Każdej osobie, która staje dopiero na początku drogi rozwoju, która pierwszy raz spotyka się z pojęciem talenty, unikalności. Która chce zacząć budować swoje życie zawodowe i nie tylko, na mocnych stronach.

Sama osobiście też od tego testu zaczęłam. Pamiętam, że sporym wsparciem była dla mnie konsultacja z coachem kariery, który już wtedy na podstawie wyników wskazał mi, że jedną z moich dróg zawodowych może być doradztwo zawodowe. Ale wtedy mu nie uwierzyłam. To już jednak inna historia.

 

MBTI (Myers – Briggs Type Indicator)

Test który w głównej mierze służy do określenia typu osobowości.  Ale dobrze z nim obeznany konsultant może go wykorzystać jako test do badania predyspozycji zawodowych. Stworzony został przez Isabel Briggs Myers i Katrine Cook Briggs stąd nazwa testu. Opiera się on na koncepcji osobowości Carla Junga, który zaobserwował, że ludzie mają określone preferencje dotyczące sposobu zbierania informacji, podejmowania decyzji, tego na co kierują swoją energie i jak działają. Test skupia się na dominujących, indywidualnych cechach człowieka, które następnie przyporządkowane są 16 typom osobowości. W zależności od wyniku jesteśmy przypisywaniu do jednego z typów. Badanie ocenia osobowość uwzględniając jej 4 aspekty:

Wymiar E-I – gdzie kierujesz swoją uwagę? Z czego czerpiesz energię?

Wymiar S-N – w jaki sposób preferujesz gromadzenie informacji?

Wymiar T-F – w jaki sposób podejmujesz decyzje?

Wymiar J-P – jaki jest Twój styl pracy?

Na podstawie wyboru jednej z liter (sposobu) w każdym wymiarze przyporządkowywana jest nam określona litera. Wybór jednej litery w każdym wymiarze daje nam 4 literowy kod, który odpowiada jednemu z typów naszej osobowości.

Gdzie kupić?

Najlepiej podpytać w dziale HR czy nie ma szans Wam tego testu zrobić. Pracownicy HR często mają uprawnienia do jego wykonywania. Ostatecznie poszukać uprawnionej do jego wykonywania osoby.

Komu polecam?

MBTI jest dość mocno rozpowszechnionym testem w dużych firmach i korporacjach. Przez lata dość mocno był eksploatowany przez około 80% firm z listy „Fortune 500”, w tym największe fundusze inwestycyjne świata.  Dla mnie osobiście to test tylko badający osobowość. Sporo mówiący o nas ale w wymiarze jacy jesteśmy, jak wolimy działać, ale tylko w jednym wymiarze.

Test robiłam kilka lat temu z ciekawości. Był kolejnym testem, którym się badałam, więc miałam już dość sporą wiedzę o sobie i może dlatego wyniki jego mnie nie zaskoczyły. Polecam bardziej jako uzupełnienie, a nie wyjście do dalszego rozwoju zawodowego.

 

Kotwice Kariery

Koncepcja stworzona przez Edgara Scheina przez to też zwana często Kotwicami Scheina. Schein, profesor psychologii dzięki swoim obserwacją zidentyfikował osiem kotwic kariery. Każda z kotwic to mieszanka podstawowych umiejętności, talentów oraz motywów i wartości, jakie są dla nas ważne i jakie w życiu wyznajemy i z powodu których chcemy pracować w określonych miejscach. Jasno pokazuje nam co się dla nas liczy i przez to sprawniej nam przychodzi podejmowanie decyzji co do wyboru przez nas pracy „idealnej”, a raczej idealnie dopasowanej do nas.  Pokazuje też naszą bezkompromisowość w określonych obszarach czyli z czego nie zrezygnujemy nawet w obliczu trudności.

Gdzie kupić?

Test kotwice kariery jest praktycznie bez problemu dostępny w internecie.

Komu polecam?

Dla mnie niewątpliwie jest on pomocny najbardziej przy określeniu co się dla nas w życiu liczy, co ma dla nas wartość i w takim zakresie zazwyczaj go wykorzystuje. Raczej wstęp do zastanowienia się czego jak w życiu chcę i na czym mi zależy.

 

Reiss Motivation Profil (RMP)

Jest naukową, potwierdzoną badaniami empirycznymi, metodą pomiaru motywacji ludzi. Jej twórcą jest prof. Steven Reiss wybitny ekspert z dziedziny psychiatrii i psychologii klinicznej. W oparciu o przeprowadzone na ponad 6000 osobach badanie, wyróżnił 16 uniwersalnych motywatorów życiowych, czyli wartości, które kierują naszym działaniem i określają indywidualną osobowość. Uniwersalność oznacza, że każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu jest motywowany przez wszystkie szesnaście motywatorów.

Komu polecam?

Dla każdego kto chciałby się dowiedzieć jak i na czym bazować jeśli mam jakiś cel i chce go osiągnąć. Które rzeczy będę mnie wspierać, a które sytuacje mogą mnie odciągać. Idealne do określenia czego chcę od życia, od pracy i jakim sposobem mogę to osiągnąć.

RMP stosunkowo od niedawna funkcjonujące w Polsce narzędzie. Dla mnie odkrycie zeszłego sezonu, które tak mnie zachwyciło, że zostałam Masterem RMP i każdemu zainteresowanemu takie badanie wykonać mogę. Więcej szczegółów dlaczego warto i dla kogo znajdziecie tu.

 

Test Belbina

Test, który można powiedzieć powstał na potrzeby biznesu. Dostarcza on wartościowe informacje o talentach, predyspozycjach i wkładzie, jaki dana osoba wnosi współpracując z innymi ludźmi.  Ten test jest nieoceniony w tych miejscach i strukturach, gdzie trzeba rozwinąć prawdziwą współpracę pomiędzy ludźmi. Test opisuje zachowania człowieka bardzo precyzyjnie.  Jest ich dziewięć. I te dziewięć ról przypisanych jest trzem grupom: intelektualnej, zadaniowej i socjalnej. Wiele firm skutecznie wykorzystuje ten test nie tylko do budowania efektywnych zespołów, ale także w szukaniu określonej osoby na dane stanowisko.

Gdzie kupić?

Test występuje zarówno w wersji papierowej jak i on line. Jeśli chodzi o zbadanie całego zespołu to są na rynku firmy, które mogą wspomóc w tym procesie.

Komu polecam?

Polecam wszystkim managerom, którzy chcą zbadać jakim potencjałem w ludziach dysponują, którzy chcą dopasować ludzi na odpowiednie stanowiska. Polecam też każdemu, kto chce się przyjrzeć jak funkcjonuje w grupie, jak działa i jakie zadania wychodzą mi sprawnie, tak żeby bardziej świadomie zarządzać swoją karierą.

And… the last but not the least….

Career Direct (Kompas Kariery)

To jedno z moich ulubionych narzędzi. Dla mnie idealne do wsparcia w podjęciu decyzji co do ścieżki zawodowej. Bardzo wszechstronnie badające i pokazujące zarówno jacy jesteśmy, jak naturalnie reagujemy, działamy (osobowość), co nas interesuje, zdobywanie wiedzy w jakim obszarze przychodzi nam sprawnie i lekko (zainteresowania), co jest w nas unikalne, niepowtarzalne, tylko nasze, czego robienie przychodzi nam z niezwykłą łatwością, do czego mamy przysłowiowy „dryg” czyli nasze talenty. Oraz to co w moim odczuciu niezwykłe, to to, że ten test pyta nas o wartości,  czyli to czego oczekujemy od życia, ale też od samej pracy. To jest niezwykle cenne w procesie doradczym, bo co z tego, że osobowościowo czy talentami gdzieś pasujemy, skoro dane miejsce czy osoby wyznają całkiem inne wartości niż my i coś nam zgrzyta. Więcej o tym dlaczego warto i w czym może to Wam pomoc znajdziecie tu.

Z godnych polecenia mogę jeszcze wskazać FRIS i INSightDISC, ale nie sprawdzałam na sobie, więc nie jestem w stanie przekazać Wam więcej informacji niż ponad te, które znajdziecie w internecie.

 

Po czym pamiętać zanim podejmiecie decyzje? Czyli które testy do badania predyspozycji zawodowych brać pod uwagę?

Jak widzicie sporo tego jest, a to tylko niektóre narzędzia. Także chciałabym przede wszystkim, zanim zaczniecie wybierać i przebierać, zaprosić Was do refleksji, po co? Czego chcecie się o sobie dowiedzieć, do czego chcecie tę wiedzę wykorzystać. Jedno narzędzie może być bardzo dobre do podjęcia decyzji co do obszarów w których chce się rozwijać. Inne idealnie wpasowuje się w decyzję co do przyszłej drogi zawodowej. Kolejne pokazuje nam jak funkcjonujemy w grupie, a jeszcze inne, co nas motywuje i napędza do działania. Narzędzie jest bardzo dużo i codziennie przybywa nowych. Ale żeby wybrać najlepsze dla Was na tę chwilę musicie wiedzieć dlaczego. Powodzenia!


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj