Kim jest doradca zawodowy?

Kim jest doradca zawodowy?

doradca zawodowy www.findyourownway.pl

Category : Proces doradczy

Rozkładamy doradcę zawodowego na czynniki pierwsze

Wokół doradców zawodowych narosło wiele mitów. Niestety większości z nas jakiekolwiek zajęcia z doradcą zawodowym, które mieli czy w szkole, czy na uczelni, czy ewentualnie w urzędzie pracy, kojarzą się mało dynamicznie i raczej określane są jako przewidywalne. W szkole zajęcia z doradcą zawodowym kończyły się zrobieniem, albo i nie, jakiegoś testu o zainteresowaniach, często bez słowa komentarza, czemu on może służyć. Czasem przejrzeniem oferty uczelni wyższych. Zdecydowanie mało, albo i wcale, nie było tam rozpoznania swoich talentów i umiejętności ani refleksji, co z tym można zrobić i w jakich obszarach te mocne strony rozwijać. A ponieważ oblicze i działanie doradców zawodowych od kilku lat dynamicznie się zmienia, postanowiłam rozprawić się z tymi narosłymi jak mech na płocie przekonaniami, kim jest doradca, w czym może pomóc i gdzie go można znaleźć.Czy jestem doradcą zawodowym?

Kim jest doradca zawodowy?

Doradca zawodowy, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim doradza. Dzieli się z Tobą wiedzą o rynku pracy i trendach oraz informuje Cię, w jakich obszarach możliwy jest rozwój czy szansa na pracę, która będzie spełniała Twoje oczekiwania. Ale doradca zawodowy nie podejmie decyzji za Ciebie. I to jest pierwsza o nim prawda. Wskazuje Ci pewne rozwiązania, ale ostatecznie to do Ciebie należy decyzja o wyborze szkoły, uczelni, drodze rozwoju osobistego i zawodowego. Ale zanim tę decyzję podejmiesz, doradca zawodowy zajmie się badaniem Twojego potencjału czyli…

W czym Ci pomoże doradca zawodowy?

Doradca zawodowy w pierwszym momencie będzie chciał przede wszystkim Cię poznać. Dowiedzieć się o Tobie, Twojej sytuacji życiowej i zawodowej jak najwięcej. I wierz mi, nie jest to wynikiem wścibstwa. I tak zresztą dowie się tylko tyle, ile mu powiesz. Po prostu zależy mu, aby zrozumieć wyzwanie, przed jakim stoisz i poznać mechanizmy podejmowania przez Ciebie decyzji. Doradca chce zobaczyć, dlaczego podejmowałeś takie a nie inne wybory życiowe. Z pozoru ta wiedza może się Tobie wydawać nieistotna, ale jest kluczowa. Bez poznania Twojej historii, możliwości, osadzenia Twojej osoby w jakimś kontekście, doradztwo będzie zawsze oderwane od realiów, a przecież chodzi o coś innego.

Doradca zawodowy odkrywa i poznaje

Zadaniem doradcy zawodowego jest odkrycie i określenie Twojego potencjału. Co się na to składa? Przede wszystkim poznanie Twojej osobowości i predyspozycji z niej wynikających. To jest kluczowy i jeden z ważniejszych punktów w procesie doradczym. Dlaczego? Tylko znając siebie, swoje mocne strony, swoje sposoby reagowania, ale też wewnętrzne potrzeby, będziesz mógł w pełni świadomie podejmować decyzje, co chcesz robić. Będziesz czuć, czy dane stanowisko będzie zgodne z Tobą i z tym, czego oczekujesz. Tylko znając swoje słabe strony, będziesz rozumieć, dlaczego w niektórych miejscach, stanowiskach pracy może być Ci trudniej iż czym możesz się mierzyć.

Doradca zawodowy chce też wiedzieć, co Cię interesuje, co Cię pasjonuje, dlaczego lubisz coś robić, dlaczego taka czynność sprawia Ci frajdę. A jaki jest tego cel? Zainteresowania, po pierwsze, wiele o nas mówią, o tym, jacy jesteśmy. Osoba ceniąca spokój, samotne wyprawy może być np. refleksyjna, ceniąca sobie pracę na stanowisku specjalisty. A osoba uprawiająca jakieś niesztampowe sporty może być np. bardziej skora do ryzyka, chętna na nowe doświadczenia, nie bojąca sie wyzwań. Oczywiście są to tylko na tym etapie jakieś wskazówki, a nie już konkretne wytyczne. Po drugie, zainteresowania pokazują obszary, gdzie może nastąpić u nas największy rozwój. Kiedy robimy coś, co nas zwyczajnie interesuje, to wkładamy w to serce. Zdobywanie wiedzy w tym obszarze przychodzi nam łatwiej oraz szybciej i sprawniej doskonalimy się w tych obszarach.

Doradca zawodowy chce się też dowiedzieć, co Ci przychodzi łatwo, z czym sobie świetnie radzisz, jak rozwiązujesz różne sytuacje. Czasem jakaś historia, dla Ciebie nie mająca już znaczenia, wnosi bardzo dużo do wiedzy doradcy o Twojej osobie. Pokazuje, czym się wyróżniasz na tle innych. Tam zawsze ukryte jest morze talentów i umiejętności. Często zresztą nieuświadomionych, bagatelizowanych, czy ignorowanych. A zadaniem doradcy jest ich wyłowienie, nazwanie i pokazanie, co one mogą oznaczać dla Twojej drogi zawodowej i rozwoju.

Z czym możesz przyjść do doradcy zawodowego?

Praca z doradcą zawodowym jest dla każdego, kto świadomie i zgodnie ze swoimi umiejętnościami, talentami i potrzebami chce budować swoją drogę zawodową. Doradca zawodowy pomoże i tym, którzy są dopiero przed decyzją o wyborze szkoły średniej czy studiów, pokazując im obszary, w których mają największy potencjał. Ale doradca zawodowy wesprze również tych, którzy borykają się z takim odczuciem, że być może są nie tam, gdzie być powinni, że nie wykorzystują w pełni tego, czym zostali obdarowani. Doradca pomoże także tym, , którzy czują wypalenie, zniechęcenie czy też mają już jakiś pomysł na siebie, ale nie są pewni, czy będzie im łatwo go zrealizować, czy się zwyczajnie do tego nadają. Doradca zawodowy wspiera również osoby na zakręcie zawodowym. Tych, którzy stracili pracę, chcą się przebranżowić, tych, którzy już czegoś innego od życia czy pracy oczekują.

Gdzie można szukać doradcy zawodowego?

Po pierwsze, na szczęście sytuacja w naszych szkołach się zmieniła i od tego roku zajęć z doradcą zawodowym na kolejnych szczeblach edukacji młodzieży będzie przybywać. Oczywiście dyskusyjne jest, na ile doradztwo w tak dużej grupie będzie przynosiło zamierzony skutek, czyli świadome i z przekonaniem budowanie swojej drogi zawodowej przez młodzież. Doradcę zawodowego możesz też spotkać w urzędzie pracy. Coraz większy nacisk jest tam też kładziony na aktywizację i na wsparcie w procesie szukania nie tylko jakiejś pracy, ale zgodnej z predyspozycjami. Jeśli jesteś studentem, wsparcia doradcy możesz szukać w biurze karier swojej uczelni. Wychodzą one coraz śmielej z propozycją warsztatów i spotkań zdecydowanie sprawniej odpowiadającym potrzebom rynku pracy.

I ostatnia możliwość to skorzystania z procesu doradczego u takiej osoby, jak ja, która na przykład wspierając się jakimś narzędziem (o jednym z nich pisałam tutaj) w czasie indywidualnych spotkań, stworzy Twój profil zawodowy i przygotuje rekomendację dla Ciebie, zgodnie z Twoim potencjałem, czyli osobowością, zainteresowaniami, talentami, umiejętnościami i wartościami/potrzebami. A wszystko to osadzając w Twoich realiach i możliwościach czasowych i finansowych.

Czy jestem doradcą zawodowym? Mhy… Zgodnie ze zdobytym wykształceniem i doświadczeniem, tak. Ale kiedy ktoś mnie pyta, czym się zajmuję, bardziej przemawia do mnie i w moim odczuciu wyjaśnia więcej, informacja, że pomagam ludziom odkryć swoje talenty i mocne strony. Że wspieram ich w znalezieniu satysfakcjonującej pracy w zgodzie z ich wartościami i potrzebami. Nie zawsze jednak jest to jasne. Często ludzie pytają mnie, czy zatem jestem coachem. Nie, nie jestem, choć w różnych obszarach wspieram się coachingiem. Ale jako doradca przede wszystkim wspieram, szukam, odkrywam, pokazuję potencjał i wskazuję drogi do rozwoju, do dalszej pracy,zostawiając jednak na koniec ostateczną decyzję klientowi. Zainteresowany? Zerknij, co mam Ci do zaproponowania.

 


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj