Czy ja w ogóle mam talent? Które to moje mocne strony? I jak mam je odkryć?

Czy ja w ogóle mam talent? Które to moje mocne strony? I jak mam je odkryć?

Category : Praca , Talenty

Talenty i mocne strony obrosły już takimi mitami, że praktycznie kogo by nie zapytać, definiuję je w inny sposób. Wiele się mówi o samych talentach czym zdecydowanie są, czym nie są. Wiele się mówi o mocnych stronach. O tym, że swoją karierę zawodową koniecznie trzeba budować w oparciu o nasze talenty i nasze umiejętności. Ale mało się mówi o tym, co to znaczy mieć talent? Jak je odkryć? A przede wszystkim jak nimi sprawnie zarządzać, aby nam służyły, a nie przeszkadzały?

Czym zatem jest talent?

Zacznijmy może od sprostowania i uporządkowania tego czym talent jest? Talent, gdyby użyć literackiego porównania, to taki nieoszlifowany diament. Jeśli nawet na niego trafimy, a nie wiemy, że wymaga on dopracowania, obrobienia, dopasowania. Może zdarzyć się tak, że zanim nasz talent nazwiemy i zaczniemy z niego korzystać, wyrzucimy do za siebie, sadząc, że to tylko jakiś kawałek skały.

Jak zatem poznać czy ma się talent?

Uwierz, że masz talent…

Pierwsza sprawa, to uwierzyć że ten talent się ma.  Czyli przyjąć, że każdy z nas ma taką kopalnię diamentów. Ale to co w pierwszej kolejności musi zrobić, to zacząć w niej kopać i szukać. Talent przez wiele lat był kojarzony tylko z jakimiś uzdolnieniami artystycznymi z muzyką, z pisaniem, aktorstwem, jakimiś zdolnościami plastycznymi. A tak naprawdę talent to nic innego jak umiejętność robienia czegoś lepiej, sprawniej, szybciej od innych. Kiedy masz talent, jednocześnie masz narzędzia, żeby ten talent, wydobyć i rozwijać, dlatego…

Talent – zacznij szukać

Sprawa druga to… a no tak moi drodzy, bez szukania, sprawdzania, szlifowania, bez pracy, nic się nie zmieni, talentów się nie odnajdzie. Ja wiem, że to może dla Was nie jest miła wiadomość. Wolimy mówić, że jesteśmy „beztalenciami”, albo, że jesteśmy przeciętni, że inni to mają, a my nie itd. Jednym słowem wolimy narzekać. Wiadomo, że to łatwiejsze niż zakasać rękawy i zacząć odłupywać kamień po kamieniu w poszukiwaniu cennego kruszcu. Nie ma jednak innej drogi do tego, żeby odkryć swoje mocne strony, jak zacząć ich zwyczajnie szukać.

Jak znaleźć talent?

Po trzecie trzeba schować swojego krytyka gdzieś głęboko i nie wypuszczać przez jakiś czas. Dlaczego? Mamy niestety tendencję do bagatelizowania swoich umiejętności, uważania, że w sumie „to inni też tak mają”, że w nas nie ma nic wyjątkowego. Nawet jak coś nam się tam klaruje, to potrafimy to odrzucić z miejsca. Ja wiem, co piszę…

Przez lata bagatelizowałam swój talent do organizacji, porządkowania i ogarniania. Uważałam, że to nic takiego, że każdy tak ma. Aż z czasem, kiedy ileś osób po drodze powiedziało mi, że to jest moja wyjątkowość i właśnie wiele osób tak nie ma, zaczęłam się rozglądać. I przejrzałam na oczy. I nie piszę tego, żeby kogoś obsmarować, ale okazało się, że wcale tak KAŻDY nie ma. Że jest w moim otoczeniu wiele osób, które nie potrafią działać w sposób uporządkowany, systematyczny, które zabierają się za pracę zupełnie nie od tej strony, co trzeba. A ja ze swoim talentem do organizacji, planowania zanim jeszcze dokładnie dowiem się co w projekcie jest do zrobienia. Już w głowie zaczynają mi się układać poszczególne jego moduły, etapy, działania. I to jest właśnie talent, planowanie, porządkowanie. Ale zajęło mi to kilka lat, żeby to odkryć, nazwać i przyjąć. Wcześniej pan krytyk powtarzał…”Eeee tam, wszyscy tak mają, wszyscy tak działają”.

Gdzie i jak szukać talentów?

Pytaj! Naprawdę to chyba najprostsza rzecz pod słońcem jeśli chodzi o wykonanie pierwszego kroku do odkrycia swoich mocnych stron i odnajdowania talentów. Założę się, że masz w swoim otoczeniu choć 3 do 5 osób, które Cię zwyczajnie lubią, są Ci życzliwe i znają Cię na tyle dobrze, żeby móc Ci napisać, za co Cię cenią, co w Tobie podziwiają, co im się podoba. Im więcej osób zapytasz o takie rzeczy, tym łatwiej Ci będzie Ci dostrzec pewną prawidłowość, że jednak tych dobrych stron ileś masz i są one widoczne, bo przecież 3 czy 4 osoby nie mogły się mylić. To tylko z jedno z ćwiczeń, ale jest co najmniej kilka innych.

Co, kiedy już odkryjesz swoje mocne strony i talenty?

A kiedy już odkryjesz swoje mocne strony, to musisz zacząć je wykorzystywać i zacząć działać. Zamknęłabym to w trzech słowach: WYJDŹ Z DOMU – OTWÓRZ SIĘ – PRÓBUJ. Nie ma innej drogi. No to znaczy jest, ale jeśli wybierzesz tę druga, to będziesz badał w tym samym miejscu, gdzie jesteś. Może już bardziej świadomy, co być może Cię wyróżnia, ale bez przepracowania tego, bez wyszlifowania, udoskonalenia, sprawdzenia.  Nadal będziesz tylko wiedzieć, że masz kopalnie diamentów, że jest w niej ich ileś, że są cenne, ale nic się nie zmieni.

Co zatem zrobić, aby korzystać z naszych talentów w pełni?

Odkrycie tego co dla Ciebie charakterystyczne, co umiesz potrafisz i robisz sprawniej to dopiero początek drogi, teraz trzeba w praniu sprawdzić jak ten talent działa, gdzie go możesz wykorzystać. Bo co z tego, że ktoś Ci powie, że jesteś np. komunikatywny. To dopiero początek. Wyzwaniem jest przełożyć tę komunikatywność na zdobycie jakiś umiejętności, zbadania obszarów, gdzie ta komunikatywność w Twoim wydaniu by się sprawdziła. Bo możesz działać jako PR owiec świetnie komunikując się na piśmie i jako rzecznik prasowy, ale też handlowiec czy contact manager.

Trzeba zatem próbować.

Jeśli świetnie idzie Ci organizacja to sprawdź w jakich obszarach tej organizacji czujesz się najpewniej. Czy przy planowaniu, czy przy realizacji, czy jako frontmen czy jako backstage. Jak widzisz odkrycie talentu to jak znalezienie mapy, ale dojście do celu pod hasłem „działam zgodnie z mocnym stronami i w oparciu o moje talenty”. A żeby sprawdzić to nie trzeba zaraz rzucać pracy czy organizować konferencję, ale można ją współorganizować. Można też zrobić coś jako wolontariusz i cały czas się przyglądać co to mi daje, jak ja się z tym czuje, czy to mnie rozwija.

I na to potrzeba czasu…

Ja wiem, że świat „natychmiastowości” nas ciągnie i narzuca nam, że wszystko najlepiej jakby było dla nas osiągalne 5 minut po tym jak o tym pomyśleliśmy. Ale tak nie jest. Pewne rzeczy wymagają czasu. Szukania, odkrywanie talentów, praca nad tym, który z nich jest wiodący, który rozwinięty, a który dopiero niesie w sobie potencjał wymaga czasu. I ten czas trzeba sobie dać.

 


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj