Co to jest „kompas kariery” i dlaczego warto z niego skorzystać?
Category : Proces doradczy , Przydatne narzędzia , Rozwój
Narzędzi jest wiele, ale kompas kariery tylko jeden
Każdy, kto zawodowo zajmuje się wsparciem ludzi w poszukiwaniu ich drogi zawodowej, ma w ofercie szereg narzędzi, aby „dokładniej” i bliżej przyjrzeć się osobie, której pomaga. Niektóre są darmowe, za inne trzeba płacić. Z niektórych możemy korzystać sami, a inne, aby rzeczywiście spełniały swoją rolę, potrzebują wsparcia i wiedzy doradcy zawodowego. Jednym z narzędzi, z którego ja korzystam, jest kompas kariery (Career Direct). Został on stworzony w Stanach Zjednoczonych przez grono ekspertów z różnych dziedzin, takich jak psychologowie, doradcy zawodowi, socjologowie, matematycy, na zlecenie Crown Financial Ministries Inc. To działająca od lat w USA globalna organizacja zajmująca się edukacją finansową.
Z czego składa się kompas kariery?
Jest to unikalny na rynku polskim produkt, który daje nam bardzo szczegółowe informacje osobie w procesie doradczym. Osoba, które chce poznać swój profil zawodowy, wypełnia ankietę on – line składającą się z ponad 600 pytań. W jej wyniku otrzymujemy szczegółowe podsumowanie w formie raportu, który podzielony jest na cztery obszary charakteryzujące badaną osobę:
- predyspozycje osobowościowe, czyli w jaki sposób naturalnie reagujemy na różne sytuacje i wydarzenia,
- zainteresowania, czyli co najchętniej robimy i co sprawia nam największą satysfakcję w pracy oraz w życiu osobistym,
- umiejętności i zdolności, czyli naturalne predyspozycje i unikalne umiejętności na tle populacji,
- wartości osobiste, czyli co jest dla nas w pracy i w życiu ważne.
Co daje kompas kariery?
Obszary te, zebrane razem i przeanalizowane przez trenera kompasu kariery dają nam obraz tego, jaki jest i jak może zareagować w określonych sytuacjach dana osoba. Pokazuje jakie zasoby są w jego posiadaniu i co może z tym zrobić. To, co w tym narzędziu niezwykłe, to pytanie o wartości, jakimi się dana osoba kieruje w życiu i czego w związku z tym oczekuje w pracy. Dlaczego? Często ten aspekt pomijamy. Nie bierzemy pod uwagę jakie środowisko pracy nam odpowiada, jakiego szefa chcemy mieć, jak chcemy być traktowani. Nie pytamy siebie czy ważny jest dla nas rozwój, możliwości nauki. Powoduje to, że z pozoru trafiamy na dobre stanowisko (odpowiada ono naszym kompetencjom i umiejętnościom), a tak naprawdę trudno nam tam pracować. Mimo że pensja jest satysfakcjonująca, to spalamy się tym codziennym „odwalaniem” obowiązków, które nie sprawiają, że się rozwijamy, że mamy poczucie „to jest to”.
W czym pomaga kompas kariery?
Kompas kariery na pewno będzie pomocny dla tych, którzy zupełnie nie wiedzą co zrobić ze swoim życiem zawodowym, w która stronę pójść. Dla tych, którzy może i nawet mają gdzieś pomysł na siebie, ale tak się zasiedzieli w obecnej pracy czy sytuacji, że wydaje im się, a czasem nawet są mocno przekonani, że do niczego innego „się nie nadają”, że nie dadzą rady.
Poleciłabym go również tym, którzy czują, że nie są na swoim miejscu, ale zupełnie nie wierzą, że można coś z tym zrobić. Że i może by coś zrobili, tylko nie widzą jak i co. Dla tych co zwyczajnie nie wierzą w siebie, zgubili się w codzienności, zapomnieli co ich interesowało, interesuje, pasjonowało, co lubili i lubią robić. Nie wiedzą w czym są dobrzy, co przychodzi im łatwo. I oczywiście dla tych, którzy na nowo muszą zdefiniować siebie na rynku pracy, bo mieli dłuższą przerwę w pracy, bądź musieli się rozstać z obecną firmą.
Kompas kariery również dla uczniów i studentów
Kompas kariery jest niezwykle pomocnym narzędziem również dla młodych ludzi: gimnazjalistów, licealistów czy studentów, którzy stoją przed podjęciem decyzji o kierunku swojej edukacji, a w konsekwencji drogi zawodowej. Osoby będące u progu życia zawodowego często same nie wiedzą co chciałyby robić, czym się zajmować i „do czego się nadają”. Ich rodzice, mimo najszczerszych chęci, nie są im w stanie pomóc. W obliczu dynamicznej sytuacji na rynku pracy, kompas kariery bardzo klarownie pokazuje, jakie ma się predyspozycje i zainteresowania. I jak można to wpleść w wybór drogi na przyszłość. Czym kierować się przy kolejnych decyzjach na drodze edukacji, a w przyszłości wyboru zawodu.
Jakie są zalety kompasu kariery?
Główną zaletą jest czas. Nie każdy może sobie pozwolić na kilka spotkań niezbędnych do przeprowadzenia procesu doradczego. W kompasie kariery wiele rzeczy robi się w zaciszu domowym i dopiero na konsultację/szkolenie z tego, jak czytać wyniki, trzeba realnie wyjść z domu i spotkać się z trenerem/konsultantem.
Jest to ogrom wiedzy o nas, który dostajemy na całe życie. W czasie indywidualnego spotkania uczy się klienta rozumienia raportu i wyciągania z niego wniosków w świetle całego potencjału, jakim dysponuje. To bardzo wartościowe w kontekście przyszłych decyzji, jeśli pojawi się jakaś nowa ścieżka rozwoju czy pomysł na siebie. Osoba, która skorzysta z tego narzędzia w procesie doradczym, praktycznie zaraz ma wskazówki od trenera kompasu. Ma widzę, w którą stronę ze swoim umiejętnościami może pójść, co zrobić, gdzie może się zrealizować. Klient od razu może przygotować sobie plan działania i podjąć świadomą decyzję „co dalej z moją ścieżką kariery”, jak się rozwijać.
Kompas kariery to też oszczędność pieniędzy
Kompas kariery może się wydawać drogim narzędziem. Ale nie odbiega on ceną od innych dostępnych na rynku. I wbrew przekonaniu włożone w badania kompasem kariery pieniądze są inwestycją. Kompas kariery to oszczędność czasu i pieniędzy w nietrafione kursy czy szkolenia, które często wybieramy bez refleksji. Działania, które w konsekwencji niekoniecznie wzmacniają nasze kompetencje i których też często przez to nie finalizujemy. Dzięki kompasowi rozwijasz się i inwestujesz w te obszary, które rzeczywiście są kluczowe i interesujące dla Ciebie.
Rozwiejmy wszystkie wątpliwości o kompasie kariery
Kompas kariery nie jest powszechnie znanym narzędziem, dlatego trudno przekonać kogoś, kto o nim nie słyszał, że rzeczywiście w danej sytuacji może być on niezwykle pomocny. Ludzie odbierają go jako jakiś kolejny test, który im praktycznie nic nie powie lub nie za wiele zmieni. Sam kompas i skorzystanie z niego zmieni niewiele. Dlaczego?Zwyczajnie samo się nic nie zrobi, trzeba zakasać rękawy i zacząć działać.
Ale… nie znam naprawdę drugiego tak rozbudowanego narzędzia, dającego tak szerokie spektrum informacji. Nie znam też nikogo, kto korzystając z niego byłby rozczarowany czy zawiedziony. Ci wszyscy, którym miałam szansę doradzać, choć może nieskromnie to zabrzmi, byli zadowoleni. Uruchomił się w nich pewien proces, chęć działania, zmiany, spróbowania. A Ci, którzy w tej drodze wykazali determinację, osiągnęli sukces. Udało im się zmienić pracę, albo zaczęli robić to, o czym skrycie od dawna marzyli, a brakowało im tylko „lekkiego podmuchu w skrzydełka”.
Jeśli wciąż wątpisz…, przeczytaj…