Co Reiss Motivation Profile (RMP) odróżnia od innych narzędzi badających osobowość?

Co Reiss Motivation Profile (RMP) odróżnia od innych narzędzi badających osobowość?

Poznanie naszych wewnętrznych motywatorów jest ważne. Można wręcz powiedzieć stanowi podstawę do naszych ewentualnie dalszych kroków, wytyczenia ścieżek w rozwoju osobistym. Jak to zrobić?

Za pomocą RMP (Reiss Motivation Profile), który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych narzędzi badających osobowość.

RMP a cebula

Pewnie nie raz zdarzało Wam się obierać czy nawet kroić cebulę. Dlaczego przywołuję akurat to warzywo. Bo chyba ono najlepiej pozwoli mi wytłumaczyć to dlaczego uważam, że RMP jest super narzędziem, mocno wyróżniającym się na tle innych narzędzie badających osobowość.

Wracając do cebuli i tego co ona ma wspólnego z RMP. Nasza osobowość to taka cebula z wieloma warstwami. Na samym wierzchu jest to co widoczne i łatwe do zaobserwowania czyli nasze zachowania. Kolejna warstwa to nasze kompetencje. Pod warstwą kompetencji znajduje się warstwa naszych przekonań, zarówno tych dotyczących nas, jaki i świata, jaki nas otacza. A w samym środku znajdują się nasze prawdziwe potrzeby, wartości, które są dla nas najważniejsze, którymi się kierujemy czyli nasze motywy.

Poszczególne warstwy wpływają na siebie, od wewnątrz do zewnątrz. Motywy mają wpływ na nasze przekonania. Nasze przekonania determinują nasze kompetencje i umiejętności, jakie przez całe życie nabywamy. Za to nasze kompetencje bądź ich brak uwidaczniają się w naszym zachowaniu.

Podsumowując, to co na zewnątrz jesteśmy jeszcze w stanie jakoś wymodelować. Ale to co znajduje się coraz głębiej, już nie. Im głębiej jakaś warstwa w cebuli się znajduje, tym trudniej jest na nią wpłynąć i zmienić.

Co wyróżnia RMP?

Większość dostępnych na rynku narzędzi bada osobowość i to jeszcze w taki sposób, że zajmuje się tylko i wyłączeni analizą zewnętrznych warstw, czyli głównie naszych zachowań i kompetencji. Czyli pokazują nam jak się zachowujemy, jak postępujemy, ale zupełnie pomija w tym aspekt „z czego to wynika?” „dlaczego ja robię tak, a nie inaczej?”. RMP jako jedyne analizuje nasze motywatory, które są w centrum naszej osobowości i które, co warto dodać, są stabilne w czasie.

RMP początkiem zmiany

Aby cokolwiek zmienić w tych naszych warstwach zewnętrznych, wpłynąć na nasze postrzeganie siebie, świata, a w konsekwencji dać nam szansę na nabranie nowych kompetencji, a tym samym zmianę naszego zachowania, musimy wpierw zrozumieć i poznać to dlaczego tak się dzieje, co nami kieruje i z czego to wynika. RMP daje nam taką szansę.

Więcej o procesie z RMP przeczytasz tutaj.

 


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj