Skuteczne sposoby na znalezienie pracy
Category : Praca
Pewnie już przeczytałeś wiele artykułów o szukaniu pracy, ale ten jest o sposobach na skuteczne szukanie pracy. Przeczytaj, warto! Szukanie pracy to tak naprawdę ostatni etap w całym tym procesie. Zanim go rozpoczniemy warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej pracy szukam? Czy wykorzystaliśmy już wszystkie sposoby na znalezienie pracy? Czy chcemy pracować na tym samym stanowisku co do tej pory, ale w innej firmie, czy chcemy awansować? W jakim miejscu, w jakiej firmie, na jakich zasadach? Kiedy poznamy odpowiedź na te pytania, o wiele łatwiej będzie nam odpowiedzieć sobie na pytania, gdzie takiej pracy szukać, w jakich miejscach, sytuacjach tę pracę jesteśmy w stanie znaleźć najszybciej i kto może nam w tym ewentualnie pomóc?
Nie ma jednego sposobu na znalezienie pracy
Nie ma jednego, sprawdzonego i skutecznego sposobu znalezienia pracy. Tak jak różni są pracodawcy i ich oczekiwania, tak różne są sposoby dotarcia do interesujących nas ofert pracy i nawiązania kontaktu z pracodawcą. Szukanie pracy to praca. Nie da się z sukcesem od niechcenia wysłać „raz na jakiś czas” kilku CV i czekać. Aby ta misja zakończyła się sukcesem, potrzeba dwóch rzeczy. Po pierwsze zaplanowania procesu szukania pracy, podzielenia go na etapy i systematyczności w działaniu. A po drugie wykorzystywanie jak największej liczby możliwości nawiązania kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Nie chce Was dołować, ale średni czas poszukiwania pracy w Polsce obecnie wynosi 12,9 miesięcy. Także wytrwałość, cierpliwość i systematyczność się przyda. Zerknijcie poniżej i sprawdźcie czy wykorzystaliście już wszystkie możliwe sposoby poszukiwania pracy?
Postaw na kontakty – pierwszy sposób znalezienia pracy
Szacuje się, że ponad połowa dostępnych ofert pracy pochodzi z tzw. ukrytego rynku pracy. Czujecie 50% (sic!). To znaczy, że nie są one nigdzie publikowane, a jedyne szansa, żeby się o nich dowiedzieć to mieć kontakt z osobami, które mogą o nich wiedzieć. Także pierwszym sposobem skutecznego poszukiwania pracy jest powiedzenie o tym jak największej liczbie znajomych, rodzinie. Ale nie po to aby Wam tę pracę „załatwili”, bo tego ludzie zazwyczaj unikają, ale żeby wracali do Was z informacją o interesujących ofertach, o ile takie do nich docierają.
Postaw na sieci społecznościowe – drugi sposób znalezienie pracy
Oprócz znajomych szukajcie osób, które mogą wiedzieć o potencjalnych rekrutacjach czyli przebywaj w tych miejscach, gdzie może bywać Twój potencjalny przełożony, współpracownik lub też rekruter. Trzeba i to koniecznie mieć profil na LINKEDIN oraz GOLDENLINE. To tam coraz więcej rekruterów kieruje swoje kroki w poszukiwaniu kandydatów na określone stanowiska. Nie ograniczajcie się jednak tylko do założenia konta, ale postarajcie się, aby Wasze profile szczegółowo informował o zdobytym wykształceniu, posiadanym doświadczeniu, kompetencjach i odniesionych sukcesach. Podobnie jak w przypadku CV, im lepiej przedstawimy swoje dokonania, tym większa będzie szansa na kontakt z pracodawcą. Pamiętaj! Sieci społecznościowe to niewątpliwie coraz skuteczniejszy sposób znalezienia pracy.
Przeglądaj ogłoszenia – trzeci sposób na znalezienie pracy
Istnieje co najmniej kilka portali rekrutacyjnych, gdzie systematycznie ukazują się ogłoszenia o pracę. Zachęcam do regularnego odwiedzania: www.pracuj.pl, www.monster.pl, www.infopraca.pl, www.jobs.pl, www.gratka.pl czy www.olx.pl Można tam zapisać się na przesyłanie na nasz adres e-mail alertów o pojawiających się ogłoszeniach dotyczących interesujących nas stanowisk. Dodatkowe niektóre portale dają również możliwość pozostawienia swojego CV, tak jak www.proto.pl . Tam nie tylko można swoje CV umieścić, ale znaleźć z całą pewnością sporą liczbę ofert dla PR-owców. Przed wysłaniem aplikacji należy zawsze bardzo uważnie przeczytać ogłoszenie i odnieść zawarte w nim informacje do własnego doświadczenia zawartego w CV. Tylko 10 % nadesłanych CV jest w ogóle branych pod uwagę podczas rekrutacji. W reszcie CV doświadczenie jest tak opisane, że wg. rekruterów zupełnie nie odpowiada ono wymaganiom pracodawcy. Specjalnie napisałam, że „jest opisane”, bo doświadczenie możecie mieć, ale jak tego nie widać w CV, to nikt takiego kandydata na rozmowę nie zaprosi.
Zrób listę potencjalnych pracodawców – czwarty sposób na znalezienie pracy
Warto przygotować listę firm, które nas interesują i w których chcielibyśmy pracować. To, że na tę chwilę firma nie poszukują pracownika, nie znaczy, że nie można jej złożyć oferty współpracy. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się u nich wolne stanowiska. A Wasze CV już będzie czekać w Waszej bazie. Także nie czekaj, działaj!
Targi i giełdy pracy – piąty sposób na znalezienie pracy
Targi pracy to niewątpliwie też dobry sposób na znalezienie pracy. W jednym miejscu można spotkać dość sporo pracodawców poszukujących kandydatów do zatrudnienia w swojej firmie. To bardzo dobra okazja do bezpośredniego zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy. Przykładowe strony targów, gdzie znajdziecie bieżące informacje o miejscach i terminach to: www.pracuj.pl, targi.praca.pl, targipracy.org.pl, https://talentdays.pl
Współpraca z agencjami zatrudnienia – szósty sposób na znalezienie pracy
Kolejnym sposobem poszukiwania pracy również zarejestrowanie się w agencji zatrudnienia. Agencje zatrudnienia świadczą usługi w zakresie: pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej. Dzięki licznym kontaktom z pracodawcami, pracownicy takich agencji docierają do ofert pracy na długo przed tym, zanim zostaną one zakomunikowane na zewnątrz, np. poprzez ogłoszenia w prasie czy Internecie.
Przykładowe agencje: www.hrk.pl, www.antal.pl, www.randstad.pl, www.manpower.pl, www.hr-partner.pl
Urzędy Pracy – szósty sposób na znalezienie pracy – siódmy sposób na znalezienie pracy
Urzędy Pracy raczej kojarzą nam się z kolejkami i formalnościami, ale zdecydowanie warto korzystać z ogłoszeń jakie są tam umieszczane, a także wsparcia w postaci szkoleń zawodowych, pomocy przy poprawieniu CV. W urzędzie pracy można się też umówić z doradcą zawodowym, który pomoże prawidłowo napisać dokumenty aplikacyjne, przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i wskaże krok po kroku co zrobić, jeśli rozważamy przekwalifikowanie zawodowe. Wszystkie oferty pracy zgłaszane do urzędu są zamieszczane są w internetowym, ogólnopolskim serwisie urzędów pracy na stronie: www.psz.praca.gov.pl.
Działaj! To najlepszy sposób na znalezienie pracy
Wybór metody aktywnego poszukiwania pracy zależy od poziomu stanowiska, które ostatnio zajmowaliście lub chcecie objąć w nowej firmie. Jeśli byliście wysoko wykwalifikowanym ekspertem łatwiej i szybciej przyjdzie Wam znalezienie pracy w sieci poprzez staranne przygotowanie profilu na LINKEDIN. Jeśli zależy Wam na awansie lepiej wychodzić proaktywnie i wysyłać CV do interesujących Was firm. Oczywiście zdecydowanie najefektywniejszym sposobem działania jest zawsze wykorzystywanie wszelkich dostępnych metod, uzbrojenie się w cierpliwość i wytrwałość i praca, praca, praca, tylko praca da Wam pracę. Powodzenia!