Jak zmienić pracę na zgodną z naszymi mocnymi stronami i wartościami czyli o tym od czego warto zacząć?

Jak zmienić pracę na zgodną z naszymi mocnymi stronami i wartościami czyli o tym od czego warto zacząć?

jak znaleźć pracę, doradca zawodowy, odkryj swoje talenty, umiejętności

Category : Praca , Rozwój , Talenty

 

Może zastanawiacie się, jak znaleźć pracę, która przyniesie Wam satysfakcję. Zdradzę Wam jedną tajemnicę. Sekret zadowolenia z życia zawodowego leży w robieniu tego, co się lubi najbardziej. Tadam… Proste, co nie? Cześć z ludzi, która posiadła ten sekret wystarczająco wcześnie albo ktoś zwyczajnie odpowiednio pokierował ich rozwojem i edukacją, cieszy się obecnie udanym życiem zawodowym. Ale wielu z nas nadal czuje się jak w pułapce. Nawet jak myśli o zmianie pracy, to przeskakuje między tym, co sama uważa, że mogłaby robić tym, co inni uważają, że powinna robić. Tym, co jej się może wydawać, że jest dla niej idealne, a tym, że w sumie ma określone wykształcenie i kompetencje. W takiej sytuacji można rzeczywiście wyrywać włosy z głowy i zadawać sobie pytanie, jak zmienić pracę.

O czym się zapomina? Czyli jak ważne jest wiedzenie “kim się jest”, kiedy chce się zmienić pracę. 

Pewnie większość z Was w szkole choć raz spotkała się z jakąś formą doradztwa. Zazwyczaj polegało ono na zrobieniu kilku testów badających nasze zainteresowania, może jakieś umiejętności. Czasem, o zgrozo, było to zrobienie testu na inteligencję, który badał zazwyczaj tylko jedną z istniejących, czyli matematyczną. I wiem, że niektórzy z Was po wynikach tych „konwencjonalnych” analiz usłyszeli jakieś abstrakcyjne dla nich porady, typu zostań florystką, aktorką czy plastykiem, które nie miały za dużo wspólnego z daną osobą, bo bazowały tylko na trzech filarach: zainteresowaniach, zdolnościach i ewentualnie wartościach, jakimi się kierujemy w życiu. A aby zmienić pracę kluczowe jest poznanie samego siebie.

Wiedza o zainteresowaniach, umiejętnościach i wartościach, to nie wszystko. 

Powyższe rzeczy są niezwykle istotne. Fajnie jest w pracy robić to, co nas interesuje, bo wtedy naturalnie zdobywamy wiedzę w tym zakresie, rozwijamy się, jesteśmy coraz lepsi. Dobrze też robić to, co przychodzi nam łatwo, czuć się z tym dobrze. Ale to nie jest pełen obraz. Kluczowym elementem dobrego dopasowania zawodowego i zmiany pracy na zgodną z nami jest poznanie naszej osobowości. Często się to pomija, a przecież ważne jest, żeby wiedzieć, czy wolę pracę w małej, znanej mi grupie, czy też bez problemu odnajdę się w wielkim „open space”. Czy potrzebuję do życia innych ludzi, relacji z nimi, czy wystarczy mi praca sam na sam i jedna, wspólna, poranna kawa ze współpracownikami. Czy cenię sobie spokój, równowagę, czy też świetnie poradzę sobie z niezaplanowanym wydarzeniem. Próby znalezienia pracy bez wzięcia pod uwagę naszych preferencji, naturalnych mechanizmów reagowania to misja, która zdecydowanie może się skończyć fiaskiem. Ok, niektórym się udało, no właśnie udało się, ale równie dobrze może się nie udać.

Nie wszystko pasuje każdemu, czyli jak zmienić pracę na tę, którą się chce.

Ważne jest, żeby uświadomić sobie jeden fakt. Jedni z nas bardziej się nadają do pewnego typu zawodów niż inni i kluczowe jest tu dopasowanie nie tylko pod względem zainteresowań i umiejętności, ale także osobowości. Dam Wam teraz do zrobienia krótkie ćwiczenie, które, mam nadzieję, uświadomi Wam o czym mówię.

Czy wykorzystujesz swoje naturalne predyspozycje w pracy?

Podzielcie sobie kartkę na pół. W jednej części podpiszcie się pełnym imieniem i nazwiskiem prawą ręką, a w drugim obszarze zróbcie to samo, ale używając lewej ręki. Jak się czuliście pisząc właściwą sobie ręką? Zapewne było to dla Was naturalne, łatwe i szybkie, niemalże odruchowe, bezrefleksyjne. A teraz, jak się czuliście pisząc drugą ręką? No właśnie, trochę dziwnie i pewnie zajęło Wam to o wiele więcej czasu niż w pierwszym przypadku. Preferencja prawo- lub leworęczności idealnie obrazuje wykorzystywanie naszych naturalnych predyspozycji w pracy. Używanie właściwej dla nas ręki jest wygodne i łatwe. Używanie przeciwnej zawsze wiąże się z o wiele większym wysiłkiem a rezultat jest zupełnie innej jakości. Jaki wniosek? Możesz mieć takie same umiejętności, wypracowane latami na salach szkoleniowych, ba, możesz nawet posiadać specjalistyczną wiedzę w danym obszarze, ale jak to nie jest zgodne z tym, jaki jesteś, jak reagujesz, to zwyczajnie i Twoja satysfakcja i jakość pracy są na zupełnie innym poziomie niż w przypadku osoby, która idealnie wpisuje się osobowościowo w to, co robi.

Gdzie szukać rozwiązania czyli przepis na zmianę pracy?

Większość z nas zdecydowała się na wybranie tej czy innej drogi zawodowej w dość młodym wieku. Ile mogliśmy mieć lat? Piętnaście, szesnaście, kiedy po raz pierwszy musieliśmy zdecydować, czy bardziej z nas humaniści, czy raczej umysły ścisłe. Czy byliśmy do tego przygotowani? Czy ktoś nam powiedział, że jeśli nie lubimy matematyki i jest dla nas trudna nie znaczy zaraz, że zostaniemy dziennikarzami, pisarzami czy specami od public relations? Praktycznie z idealistycznymi wizjami, bez żadnego doświadczenia w dokonywaniu wyborów zawodowych, sugerując się może radami rodziców, sugestiami nauczycieli, wyborami naszych kolegów z klasy, zdecydowaliśmy się na wybrane studia, później często na pracę, która jako pierwsza wpadła nam w ręce i tak już zostało. Wciąż idziemy raz obraną ścieżką, pytanie tylko, czy ta ścieżka jest dla nas dobra.

Co zatem zrobić teraz, jeśli myślimy o zmianie pracy, o spróbowaniu czegoś nowego, poszukaniu naszej drogi bardziej świadomie?

Trzeba jak najlepiej poznać siebie, swój typ osobowości. To jest kluczowe, aby świadomiej ruszyć z miejsca i znaleźć pracę, jaką chcemy. Chcę zaznaczyć, że pójście tą drogą dokładnego poznania siebie, zanim o czymkolwiek się zdecyduje, jest znacznie mniej kosztowne niż wybranie się na studia czy wydanie pieniędzy na kurs, który w rezultacie okaże się nieprzydatny. Zatem zanim ponownie wkroczysz na inną, nową ścieżkę kariery, przyłóż się bardziej do poznania swojego typu osobowości.

Znajomość swojego typu osobowości jest istotnym elementem, kiedy myślimy o zmianie pracy.

Urodziliśmy się z danym typem osobowości i przez całe życie z nim idziemy. Jeśli nie wierzysz w to, co mówię, a masz do czynienie np. ze swoimi dziećmi, albo szanse przyjrzenia się jakiejś dwójce dzieci będącej rodzeństwem, to możesz dotrzeć, że mimo iż mają tych samych rodziców, mogą być zupełnie inni, co innego może być dla nich ważne. Koncepcja typów osobowości nie jest nowa i przewija się w różnych narzędziach i modelach dookreślenia typów osobowości. Dzięki poznaniu swojego typu osobowości, innych ludzi, tych nam bliskich, czy tych, z którymi współpracujemy, lepiej zrozumiemy pewne zachowania i to, że pewne typy lepiej funkcjonują w danych zawodach, a w innych gorzej oraz, że ludzie w różny sposób odnajdują satysfakcję zawodową.  Ale przede wszystkim łatwiej nam będzie samym znaleźć pracę zgodną z tym co jest naszą najmocniejszą stroną.

Jak poznać swoją osobowość?

Na rynku dostępnych jest już coraz więcej narzędzi do nadania typów osobowości i predyspozycji zawodowych, takich jak. na przykład kompas kariery. Jedne są bezpłatne, inne nie. Polecam skorzystanie z któregoś z płatnych i dodatkowo wsparcie się feedbackiem od trenera czy konsultanta danego narzędzia. Bez profesjonalnego wsparcia trudno się czasem odnieść do wyników, np. w kontekście decyzji jakie nas czekają. A osoba z boku może dostrzec o wiele więcej. Innym rozwiązaniem jest udanie się na konsultację do doradcy zawodowego, który również dysponuje różnymi narzędziami pomocnymi w określeniu naszej osobowości, a dodatkowo może nam pomóc w doborze odpowiedniej ścieżki zawodowej zgodnej z tym, jacy jesteśmy i jakie talenty i umiejętności posiadamy.

 


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj