Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i co dalej…

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już pierwszy mały sukces – Twoje CV zwróciło uwagę rekrutera. Chce Cię poznać lepiej. To co możesz teraz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na pełen sukces czyli zatrudnienie, to przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu będziesz się czuć komfortowo i bardziej pewnie. A przede wszystkim zminimalizujesz poziom stresu, który przy tego typu spotkaniach towarzyszy prawie każdemu. Nie ważne czy to pierwsza, czy kolejna rozmowa kwalifikacyjna.

Co zatem zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

  1. Dopytaj o charakter rozmowy.

Kiedy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną dopytaj o jej charakter. Czy będziesz trzeba rozwiązywać jakieś testy? Czy też będzie to zwykły wywiad zawodowy, kompetencyjny albo stress – interview czyli wywiad stresujący, którego elementy są też przemycane w klasycznej rozmowie kwalifikacyjnej. Możesz też być od razu zaproszony na assessment center (zadania/sytuacje symulacyjne, które sprawdzają określone umiejętności i kompetencje kandydata na dane stanowisko).

 

  1. Co ze sobą zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Zabierz ze sobą kopie dyplomów, potwierdzających twoje wykształcenie, zaświadczenia o przebytych szkoleniach, warsztatach oraz pisemne referencje. Nawet jeśli rekruter o to nie poprosi w czasie zaproszenia na rozmowę, to dobrze, abyś miał je przy sobie. Wtedy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej możesz przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające Twoje kwalifikacje.

 

  1. Zbierz jak najwięcej informacji o firmie

Musisz zdobyć jak najwięcej wiadomości o firmie, do której się wybierasz na rozmowę kwalifikacyjną. Po pierwsze dokładnie zapoznaj się ze specyfiką jej działalności, rozpoznawalnością i pozycją na rynku. Przejrzy stronę internetową, zapoznaj się ze strukturą firmy. Poszukaj publikacji i doniesień o działalności firmy, o ile takie są dostępne w internecie (wiele zależy od wielkości i zakresu działalności firmy). Prześledź fora i wpisy na temat firmy, ewentualne wypowiedzi jej byłych czy obecnych pracowników, co da Ci ogląd polityki personalnej, podejścia do pracowników. Im więcej informacji o firmie zbierzesz, tym łatwiej Ci będzie podjąć decyzję, czy firma do której aplikujesz, jest tą w której chcesz pracować. Czy jej sposób funkcjonowania, wartości jakie reprezentuje są spójne z Twoimi. To oszczędzi Ci wielu rozczarowań na przyszłość.

 

  1. Zbierz informacje o stanowisku na które aplikujesz

Przeanalizuj jeszcze raz ogłoszenie o pracę. Zwróć uwagę na umiejętności jakich oczekuje od Ciebie pracodawca, zastanów się w jaki sposób możesz o nich opowiedzieć w czasie rozmowy. Polecam metodę STAR i mój artykuł “Zostań gwiazdą (STAR) na rozmowie kwalifikacyjnej” – czytaj tutaj. Warto też przejrzeć konkurencyjne ogłoszenia, oraz opis typowego stanowiska pracy w danej branży. Dzięki temu dowiesz się co w danej pracy jest najważniejsze, czego mogą od Ciebie oczekiwać, a to pozwoli Ci bardziej  przekonująco przedstawić swoją kandydaturę.

 

  1. Zastanów się jak odpowiedz na te kilka pytań.

To chyba najczęstsze pytania jakie się pojawiają na rozmowie kwalifikacyjnej.

  • Proszę opowiedzieć kilka słów o sobie.
  • Dlaczego zdecydował się pan/pani aplikować na to stanowisko?
  • Jakie są pani/pana mocne strony?
  • Dlaczego uważa pan/pani, że powinniśmy zatrudnić właśnie pana/panią?
  • Dlaczego zmienia pan/pani pracę?
  • Gdzie pan/pani widzi siebie za 5 lat?

Bądź też gotowy na pytanie o Twoje oczekiwania finansowe.

 

  1. Sprawdź swoje profile w sieci.

Coraz więcej rekruterów sprawdza informacje o danym kandydacie w sieci przeglądając nie tylko  dedykowane temu profile jak Linkedin czy Goldenline, ale również profile społecznościowe jak Facebook oraz Instagram. Jeśli nie zadbałeś o to wcześniej, to teraz zweryfikuj i zaktualizuj informacje przedstawione w Twoim CV, z tym co masz na Linkedin i Goldenline. Sprawdź też czy wystarczająco dobrze chronisz swoje profile osobiste, czy przypadkiem nie mają tam dostępu osoby nie będące Twoimi znajomymi. Zobacz też, czy po wyszukaniu Twojego imienia i nazwiska nie pojawiają się jakieś informacje o Tobie, komentarze, które mogłyby Cię zdyskwalifikować.

A tak po za tym głowa do góry. Każda rozmowa kwalifikacyjna to kolejne doświadczenie, które przybliża nas coraz sprawniej do celu czyli znalezienie takiej pracy, jaką chcemy mieć.


Kim jestem?

Perz Magdalena
Witaj, nazywam się Magda i jestem konsultantem kariery. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej w oparciu o mocne strony, talenty i w zgodzie z Twoimi potrzebami i wewnętrznymi pragnieniami.

Newsletter

Szukaj